Bank Gospodarstwa Krajowego w dniu 29 sierpnia 2023 roku podpisał Umowę o Finansowanie z Województwem Lubelskim reprezentowanym przez Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości w zakresie zarządzania Funduszem Powierniczym i wdrażania instrumentów finansowych w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Na mocy umowy Bank Gospodarstwa Krajowego pełni rolę Beneficjenta – Menadżera Funduszu Powierniczego. Na jej podstawie realizowane jest Działanie 4.6 Efektywne Energetycznie Przedsiębiorstwa.
Tytuł projektu: Fundusz Powierniczy Województwa Lubelskiego
Wartość projektu: 276 369 283,96 zł, w tym:
-
- wkład UE: 234 913 891,36 zł
- wkład krajowy: 41 455 392,60 zł
Bank Gospodarstwa Krajowego jako Menadżer Funduszu Funduszy wybrał Lubelską Fundację Rozwoju oraz Polski Fundusz Gwarancyjny, działające w konsorcjum, jako profesjonalną instytucję do pełnienia roli Pośrednika Finansowego, która po podpisaniu z BGK Umowy Operacyjnej, udziela bezpośredniego wsparcia przedsiębiorcom z województwa lubelskiego na realizację projektów w postaci instrumentów finansowych.
Cel projektu:
- Podnoszenie efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach wynikające z audytu (np. ograniczenie energochłonności, energooszczędne oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne, modernizacja systemu grzewczego, minimalizacja strat ciepła, obiegi zamknięte, instalacja urządzeń OZE).
- Kompleksowa termomodernizacja budynków w przedsiębiorstwach wraz z instalacją urządzeń OZE.
- Zastosowanie technologii odzysku energii wraz z systemem wykorzystania energii ciepła odpadowego w ramach przedsiębiorstwa.
- Zastosowanie technologii efektywnych energetycznie w procesach wytwórczych w przedsiębiorstwach, w tym przebudowa lub wymiana instalacji technologicznych oraz ciągów transportowych linii produkcyjnych.
- Przebudowa/wymiana nieefektywnych źródeł ciepła opartych o paliwa stałe, w tym zastosowanie systemów grzewczych opartych na niskoemisyjnych źródłach energii/OZE wraz z przyłączami budynków do sieci gazowej i miejskiej sieci ciepłowniczej połączona z termomodernizacją budynków., z wyłączeniem inwestycji w budownictwie jednorodzinnym.
Odbiorcy:
- Mikro- i małe przedsiębiorstwa,
- Spółki prawa handlowego, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki
Pożyczka na efektywność energetyczną w przedsiębiorstwach jest udzielana ze środków Funduszu Powierniczego Województwa Lubelskiego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, Działanie 4.6. Efektywne energetycznie przedsiębiorstwa.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie